28/01/2022 2:08:02
  • 13.6381 TL
  • 15.2662 TL
  • 18.2995 TL
KOCAELİ

DERİNCE MERSİNCİK ÇINARLI DERESİ ISLAH EDİLİYOR

340 METRE ISLAH ÇALIŞMASI

Derince ilçesinde altyapı ve üstyapı çalışmalarını sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Mersincik Mahallesinde yerleşim alanları içerisinde geçen Çınarlı deresinde de ıslah çalışmaları gerçekleştiriyor. Çınarlı deresinin düzenli akışının sağlanması ve çevre için tehdit oluşturmaması için 340 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapılacak.

KÜRESEL ISINMAYA ÖNLEM
KBB İSU Genel Müdürlüğü, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı yağmursuyu altyapı hatları ile dere ıslahı çalışmalarını Kocaeli genelinde devam ediyor. Son yıllarda ani yağışlar ile birlikte su baskınlarının yaşanması üzerine yağmursuyu hattı ile dere ıslahı yatırımlarına ağırlık veren Kurum, Derince ilçesi Mersincik Mahallesinden geçen Çınarlı deresinde ıslah çalışmalarına bir süre önce başladı. Derince İlçesi Altyapı İkmal İnşaatı kapsamında yapılan imalat çalışmaları sürüyor.

340 METRE ISLAH ÇALIŞMASI
Geçmiş yıllarda Çınarlı deresinin D100 Karayolu alt kısmı, eski İsmetpaşa Stadı yanı, Atış alanı Poligonu karşısı ve TEM otoyolu altında ıslah çalışmaları gerçekleştiren İSU Genel Müdürlüğü, derenin geçtiği Ulusoy Sokak’ta ıslah çalışmaları yapıyor. Taş kesit olarak derenin tek tarafında yapılan çalışmanın, 200 uzunluğundaki kısmı tamamlandı. Kalan 140 metre uzunluğundaki kısmın imalat çalışmaları program çerçevesinde sürüyor. Derede belirlenen program kapsamında toplam 340 metre ıslah çalışması gerçekleştirilecek.

İLÇEDE ÖNEMLİ YATIRIMLAR
Islah çalışmalarının kısa bir süre içinde tamamlanması ile birlikte yağışlı havalarda ve ani yağışlarda debisi artan Çınarlı derenin düzenli akışı sağlanacak ve çevre ile insan sağlığı için tehdit oluşturmayacak hale getirilecek. İSU Genel Müdürlüğü, geçmiş yıllarda ilçe genelinde yer alan Çınarlı, Çenedağ, Kaşkal, Cımbız, Karaahmet ve Vadi Sokak derelerinin ıslahını gerçekleştirerek düzenli akışlarını sağladı. 2021 yılında ise 10.5 km uzunluğunda yağmursuyu altyapısı inşa edilerek işletmeye alındı.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI