Engellilerin ÖTV'siz araç alma hakkı kaldırılıyor
24 Haziran 2024 09:19

Engellilerin ÖTV'siz araç alma hakkı kaldırılıyor

Önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) gündemine gelecek olan yeni vergi reformu paketinde, engelli bireyler için uygulanan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) kaldırılacağı iddia edildi.

Sözcü gazetesinde Erdoğan Süzer imzasıyla Cumartesi günü yayınlanan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı vergi reformu paketinin taslağında engelli bireylerin ÖTV'siz araç almasının önüne geçecek bir madde yer alıyor.

Daha önce bu haktan yararlanmak isteyen engelliler, Gelir İdaresi Başkanlığı'na başvuruyordu.

Paket taslağındaki maddeye göre "yoksul olduğunu belgeleyen" engelli bireyler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na "araç alım desteği" için başvuru yapacak. Ancak "araç alım desteği"nden faydalanacak olan bireylerin, engellilik kaynaklı yapılan sosyal yardım destekleri kesilecek.


Vergi paketi taslağındaki ilgili maddeye ilişkin Süzer'e konuşan Anadolu Engellileri Birleştirme Derneği (AEBD) Başkanı Burhan Gümrükçü, engellilerin "gelir şartına" takılacağını ifade etti.

Gümrükçü, “Bu apaçık engellinin ÖTV’siz araç alma hakkını yok etmektir.” diye ekledi.

Engelli derecesi yüzde 90 ve üstü olan bireyler, 2024 yılı için bütün vergi kalemleri dahil olmak üzere satış bedeli 1,59 milyon TL'den fazla olmayan sıfır binek otomobilleri ÖTV'siz olarak alabiliyor.

Engelli bireyler, mevcut durumda sadece beş yılda bir kez bu haktan yararlanabiliyor ve ilk beş yıl içinde araç üzerinde satış veya devir işlemi gerçekleştiremiyor.

Yüzde 40 engelli raporuna sahip vatandaşlar yalnızca "kendi kullanacakları" araçlar için indirimden faydalanabilirken, yüzde 90 engelli raporuna sahip kişilerin birinci derece yakınları da bu indirimlerden faydalanabiliyor.

İki seçenek üzerinde çalışılıyor
Sabah gazetesinden Barış Şimşek'in haberinde, bu hakkın "bazı engellilerin akrabaları tarafından suistimal edildiği" ve devlette 48 milyar liralık bir vergi kaybına yol açtığı belirtildi.


Şimşek'in haberine göre, vergi paketiyle gelecek düzenlemede iki seçenekli bir plan üzerinde çalışıldığı öğrenildi.

İlk ihtimalde, istisnadan yararlanma süresinin beş yıldan 10 yıla çıkarılması, taşıtların veraset yoluyla devredilmesiyle ilgili vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi ve her yıl yeniden değerleme oranında yükselen tutarın, bu oranının yarısı kadar artırılması gibi konular üzerinde duruluyor.

İkinci alternatif planda ise ÖTV Kanunu'ndaki istisnanın kaldırılması, teşvikin sosyal yardım şeklinde yapılması yer alıyor.


Engellilere getirilecek gelir şartı sunma zorunluluğu ve satın alınacak taşıtların yerli olması gibi kriterler esas alınacak. Bu esaslara bağlı olarak ilgili bakanlık tarafından araç alımında nakit desteği verilmesi üzerinde çalışılıyor.

Güncelleme: 25 Haziran 2024 13:31
İleri Ray
X