GÖLCÜK DEVLET HASTANESİ İNŞAATI İLE İLGİLİ OLARAK NEDEN BİLGİ VERİLMİYOR?
21 Kasım 2022 16:06

GÖLCÜK DEVLET HASTANESİ İNŞAATI İLE İLGİLİ OLARAK NEDEN BİLGİ VERİLMİYOR?

YENİ İHALE TARİHİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Gölcük Devlet Hastanesi inşaatı hala tamamlanamadı. Sağlık Bakanlığı, hastanenin kalan inşaatının tamamlanması için ilk ikmal ihalesini 27 Temmuz'da yaptı, ancak ihaleye katılan firma olmayınca ihale iptal edildi. Hastanenin 1 Kasım’da yapılan 2.ikmal ihalesine yine hiçbir firma katılmayınca ihale ikinci kez iptal edildi. Kısacası konu yılan hikayesine döndü. Bu duruma dikkat çeken İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için soru önergesi verdi.

 

FİRMALARIN İHALESİNE GİRMEKTEN KAÇINDIĞI İNŞAAT İLE İLGİLİ SIKINTI MI VAR?


İşte Türkkan’ın önergesi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiği sorular:
Gölcük Değirmendere Yüzbaşılar mevkiinde 2016 yılında ihalesi yapılan, 2018 yılında inşaatı başlayan Gölcük Devlet Hastanesi, 2020 yılında ödenek olmadığı gerekçesi ile durmuş, 2 yıllık belirsizlikten sonra Sağlık Bakanlığı, hastanenin kalan inşaatının tamamlanması için ilk ikmal ihalesini 27 Temmuz'da yapmıştır. Ancak ihaleye katılan firma olmayınca ihale iptal edilmiştir. Hastanenin 2.ikmal ihalesi 1 Kasım 2022 tarihinde Sağlık Bakanlığı'nda yapılmış, ancak yine haleye katılan firma olmadığı için İhale ikinci kez iptal olmuştur.


Bu bilgiler çerçevesinde;
1 -Atıl vaziyette duran Gölcük Devlet Hastanesi inşaatının tamamlanması için yapılan ikinci ihaleye de yine hiçbir firmanın katılmaması hakkında Bakanlık olarak görüşünüz nedir?
2-Uzun zamandır bitirilmeyen ve firmaların ihalesine girmekten kaçındığı inşaat ile ilgili sıkıntı mı bulunmaktadır, bu sıkıntılar nelerdir?
3-Gölcük Devlet Hastanesi inşaatı ile ilgili olarak neden bilgi verilmemektedir, sadece Gölcük için değil, Körfez'in güney yakası için de çok büyük önem taşıyan hastane ile ilgili olarak sessiz kalınmasının gerekçeleri nelerdir?
4-Hastanenin yapımı ve tamamlanması için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır, bu konuda önümüzdeki takvim nasıl işleyecektir?
5-Yeni ihale tarihi ne zaman açıklanacaktır?

 

Güncelleme: 21 Kasım 2022 16:14
İleri Ray
Arı Lift
X