27/10/2021 23:35:52
  • 9.5126 TL
  • 11.0344 TL
  • 13.0701 TL
KOCAELİ

Hürriyet, İZGİM’in açılışında Gazi Sayılmayan’ları unutmadı

.

Gaziler Günü’ne denk gelen İZGİM açılışında konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Hürriyet, “5 milyon mülteciye bakan Türkiye, yönetmeliğe takıldıkları için gazi sayılmayan vatan evlatlarına bu hakkı tanımıyor” dedi


19 Eylül Gaziler Günü’nde İzmit Kadınlar Girişimciler Merkezi (İZGİM) açılışını gerçekleştiren İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, gazileri olduğu kadar yönetmeliğe takılarak gazi sayılmayan vatan evlatlarını da unutmadı. Milletvekilliği döneminde de konunun üzerine giden belediye başkanı Hürriyet konuşmasında “5 milyon mülteciye bakan Türkiye ne yazık ki sayıları 20 bini bulan bu kahraman vatan evlatlarına yıllardır bu haklarını tanımıyor” diyerek gazi sayılmayanların unvanlarının teslim edilmesini istedi.

YILLARDIR GAZİLİK HAKLARI VERİLMİYOR
Milletvekilliği döneminde sık sık gazi sayılmayanların yaşadıkları sıkıntıları Türkiye Büyük Miller Meclisi’nde dile getiren İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, önceki gün açılışını gerçekleştirdiği İZGİM’de gazi sayılmayanları unutmadı. 19 Eylül Gaziler Günü’ne denk gelen açılışta tüm gazilerin gününü kutlayan Hürriyet, “Bugün Gaziler Günü. 19 Eylül 1921’de TBMM’de Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘mareşal’ rütbesi ve ‘gazilik’ unvanı verilmesinin 100’üncü yılı. Bu ülkede ne yazık ki kalbinde, vücudunun çeşitli yerlerinde kurşun ve şarapnel parçalarıyla yaşamak zorunda kalan ya da uzuvlarını kaybeden ama yönetmeliklere takılıp gazi sayılmayan vatan evlatları var. O vatan evlatları da yıllardır gazilik hakkı bekliyor” dedi.

SANTİMLE GAZİLİK ÖLÇÜYORLAR
İktidara seslenerek gazilik haklarının teslim edilmesini isteyen Hürriyet, “5 milyon mülteciye bakan Türkiye ne yazık ki yıllardır, sayıları 20 bini bulan bu kahraman vatan evlatlarına, iktidar partililerin bütün sözlerine rağmen gazilik hakkı tanımadı. Yaralandığı halde gazi sayılmadılar. Terörle mücadelede yaralanıp parmağı kopanlara onurunu teslim etmedi. Ne yazık ki yönetmelik santimle gazilik ölçüyor. Kalbinde kurşunla yaşıyorlar ama gazi sayılmıyorlar. İşte o vatan evlatları gazilik unvanı bekliyor. Bu vesileyle buradan da iktidar partilerine seslenip bu çağrımı yenilemek istedim. Buradan gazi sayılmayan tüm kahraman vatan evlatlarının hepsine sevgilerimi ve saygılarımı yolluyorum.  İnşallah bir gün onlar da gazilik haklarını alırlar” sözlerini kaydetti.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI