Hüseyin Cebe öğretmeni yaşatacağız
25 Mart 2024 23:00

2007'de Darıca Süreyya Yalçın İlkokulunda öldürülen Hüseyin Cebe çeşitli etkinliklerle anılacak Hüseyin Cebe öğretmeni yaşatacağız

Eğitim Sen Kocaeli 2 No'lu Şube bünyesinde kurulan "Hüseyin Cebe'yi Yaşatma Komitesi" gerçekleştirdiği yazılı açıklama ile 2 Nisan 2007'de Kocaeli'nin Darıca ilçesinde görev yaptığı okulda bir başka öğretmen tarafından katledilen eğitim emekçisi Hüseyin Cebe'yi, bu sene de unutturmayacaklarını ve çeşitli etkinliklerle anacaklarını belirtti.

KESK Eğitim Sen Kocaeli 2 No'lu Şube Yürütme Kurulu adına Hüseyin Cebe'yi Yaşatma Komitesi tarafından yapılan açıklamada, "Arkadaşımız Hüseyin Cebe bir 'katil' tarafından katledildi. Katili kendisiyle aynı okulda görev yapan Necati Kumaş idi. İşbirliği içinde olduğu kişilerle birlikte planlı ve organize bir şekilde işlenmiş bu katliam öncesinde katile, günlerce silah talimi yaptırılmıştı. İşlediği cinayetten sonra suçluluğunu gizlemek için ise yargılanma sürecinde 'akıl sağlığının yerinde olmadığı' aklı verilerek, planlı, programlı bir organizasyonun ürünü olarak katliamından 'aklınca' sıyrılmaya soyundu(ruldu). Ancak mesai arkadaşları, 'akli melekesinin yerinde olduğu ve bu planı yapacak kadar aklını kullanabildiğini' her defasında haykırdı" denildi.

"KATİL BİR KİŞİ DEĞİL"
Tetikçinin 'akli melekesinin yerinde olmadığı' iddiasına karşı kamusal bir eğitim kurumunda nasıl öğretmenlik yaptırıldığı sorusunun sorulduğu açıklamada, "Eğer böyle bir durum mümkün ise kamusal bir eğitim kurumunda bu kişinin öğretmenlik yapamaması (657 sayılı kanunun 48 maddesinin ilgili hükümlerine göre devlet memurluğu yapamaz) gerekirdi. Yani o dönemim kamu kurumu sorumlusu müdürü, ilçe milli eğitim müdürü, kaymakamı ve bir üst merkezi idarenin tamamı da bu katliamda müteselsilen sorumlu tutulmalıydı. Çünkü, katilin okula silah getirdiğini gayet iyi bilen müdür suçludur. Onu koruyan ve bu suça iştirak edenler aynı oranda azmettiricisi ve planlayıcı olduğu için yine suçludur. Hüseyin öğretmenimizin katledilmesine neden olan bir kişi değil aslında dönemin idarecileri müteselsilen bu suçun ortaklarıdır" ifadeleri kullanıldı.

"ARKA PLANI AYDINLATILMADI"
Hüseyin Cebe'nin katili Necati Kumaş'ın kuru sıkıdan bozma bir silah ile okula gelip gittiğinin belirtildiği açıklamada, "İşleyeceği cinayet öncesinde yerinde bir tatbikat yaparak, silahını göstermiş ve Hüseyin öğretmenimizi tehdit bile etmiştir. Olay öncesinde dönemin okul müdürü uyarılmış ancak herhangi bir önlem almamıştır. Olay günü katil, canımıza kıydıktan sonra Tuzla'ya kaçmış ve orada bir asker ile görüştüğü belirlenmiştir. Bu durum bilindiği halde mahkeme bu iddianın üzerine gitmemiştir. Bütün çabalarımıza rağmen katliamın üstü normal bir adli vaka hüviyetine büründürülerek kapatılmaya çalışılmıştır. Mahkeme heyeti ise katilin akli dengesinin yerinde olmadığı iddiasını değerlendirmek üzere hastaneye sevk etmiş ve kendisine 'akli dengesi yerinde değildir' raporu verilerek, bir sene hapishanede ve bir sene de akıl hastanesinde kaldıktan sonra serbest bırakılmıştır. Bütün çabalarımıza rağmen olayın arka planı maalesef aydınlatılamamıştır. Nihayetinde akli dengesi yerinde olmayan birine çalışma izni verenlerin de yargılanması gerekirken, hiçbir idareciye bir soruşturma bile açılmamıştır. Hala azmettirici olduğunu düşündüğümüz asker hakkında herhangi bir tahkikat yürütülmemektedir" denildi.

"ANISINI YAŞATACAĞIZ"
Hüseyin Cebe'nin anısını yaşatmak için sendikada bir kütüphane, bir kitap çalışması ve isminin yaşatılması için çeşitli girişimlerde bulunulduğunun belirtildiği açıklamada, "Oysa biz biliyoruz ki bu olay bir eğitim emekçisine yönelik siyasi bir cinayettir. Er ya da geç olayın arkasında olanlar ortaya çıkacaktır. Bizler, Hüseyin'in dostları, arkadaşları ve yoldaşları olarak onu unutturmayacağımızı hep belirttik ve unutturmadık. Biz Eğitim Sen üyesi mücadele arkadaşları olarak her 2 Nisan’da olduğu gibi, bu sene de bir dizi anma etkinliği değil, 'Yaşatma Etkinliği' yapmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Kocaeli Valiliği, Darıca İlçe Kaymakamlığı, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine kamusal bir kurumda, görevi başındayken 'şehit' edilen eğitim emekçisi Hüseyin Cebe'nin bir okul/sınıf/kütüphane/laboratuvar veya uygun görülen bir eğitim tesisine isminin verilmesi için başvuruda bulunduk. Anısını yaşatmak ve süreci tarihe bir belge olarak bırakmak için Eğitim Sen Kocaeli 2 No'lu Şubemizde 25 Mart-30 Haziran tarihleri arasında açık kalmak kaydıyla, bir anı defterini kendisiyle hayatı paylaşmış; öğrencileri, öğretmenleri ve tüm sevenlerine açıyoruz. Bu sayısallaştırılıp, kitap haline getirilecektir. Kendisinin en sevdiği şeyi okumayı ve okutmayı devam ettirebilmek için şubemizde 'Hüseyin Cebe Kitaplığı' kurma karara aldık. Hem çocuk hem de yetişkinlerden oluşan kitap bağışı için çağrımızı yaptık. Bu minvalde kitap ile dayanışma göstermek isteyen sizlerin de, şubemize kitaplarını bağışlamaya ayrıca davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

"HATIRLATIP, HESABINI SORACAĞIZ"
"Hüseyin Cebe öğretmenimizi yaşatmak için yapacağımız eylem ve etkinliklere onu yaşatmak için başta tüm eğitim emekçilerini ve sevenlerini davet ediyoruz" denilen açıklamada, "2 Nisan Salı günü saat 18.00'de Eğitim Sen Kocaeli (Gebze) 2 No'lu Şubede bir anma programı düzenleyeceğiz. Öncelikle kendisi için hazırlanan belgeselin bir bölümünün gösterimiyle başlayacak etkinliğe, sevdiği türkülerle, şiirlerle ve anısını paylaşmak isteyen siz katılımcılarla, Hüseyin Cebe öğretmenimizi tekrar hayata bağlacağız. Aynı gün 12.30'da ise Hüseyin Cebe öğretmenimizin katledildiği okulun önüne bir çelenk bırakıp, karanfillerle kendisini tekrar hatırlatıp, kendisini katleden ve müteselsil idari sorumlularından hesabını sormaya devam ettiğimizi tekrar göstereceğiz. Katılım sağlamak isteyenler doğrudan etkinliğe gelebilir, şubemiz sosyal medya hesaplarından etkinlik programını takip edebilir veya şubemize ulaşabilirler" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme: 25 Mart 2024 23:05
İleri Ray
X