09 Şubat 2024 10:11

EMEP Kocaeli Büyükşehir Adayı Erkan Portakal "İNSANCA BİR YAŞAM İSTİYORUZ"

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Arzu Erkan, hakları için eylemde olan Portakal Plastik işçilerini ziyaret etti.

Çayırova'da kurulu bulunan ve Petrol-İş Sendikasının geçtiğimiz yıl örgütlendiği Portakal Plastik'te patron işçilerin toplu iş sözleşmesinde aldığı zammı daha önce verdiği ara zamlardan düşerek mahsup etmek istiyor. Haklarını isteyen işçiler vardiya giriş çıkışlarında slogan atarak fabrikaya girerken, içeride de yemekhanede eylem yapıyor.

Vardiya giriş ve çıkışında işçilerle buluşan EMEP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Arzu Erkan, "Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı, Çayırova Belediye Başkanı hak mücadelesi veren işçinin yanında olmalı. Bizim belediyecilik anlayışımız emekten yana bir belediyecilik anlayışı" dedi.

"İNSANCA BİR YAŞAM İSTİYORUZ"
Patronların işçilere dönük saldırılarının gün geçtikçe daha da arttığını belirten Erkan, "Şu anda memlekette nasıl bir tablo var? Toplu iş sözleşmelerini uygulamak istemiyor patronlar. Kendi imzaladığı toplu sözleşmeye riayet etmiyor işçilerin zamlarını vermiyorlr. Patronlar her yerde bir bütün olarak işçilerin haklarını geriletmek için tutum almış durumdalar. O zaman biz ne yapacağız? Bu parça parça olan mücadeleleri birleştirmekle mükellefiz. Yani petrokimya işçisi ayrı yerde, metal işçisi ayrı yerde, kamu işçisi ayrı yerde mücadele etmemeli. Hepimiz insanca bir yaşam istiyoruz, insanca bir yaşamı elde etmenin tek bir yolunun da birlikte mücadele etmek olduğunu biliyoruz. Yoksulluk sınırının üzerinde ücretler istiyor, vergide adalet istiyoruz. Hepimiz alın teri döküyor, emek veriyoruz ama maaşımızdan çok daha fazla vergi ödüyoruz" diye konuştu.

"Sizin bu talepleriniz bizim de taleplerimiz" diyen Erkan, "Hep birlikte el ele, kol kola, omuz omuza olacağız. Zamanında yetkinize itiraz eden o patronu nasıl dize getirdiniz, masaya oturttunuz, o toplu sözleşmeyi imzalattınız, Portakal Plastik işçisi hak ettiği zammı da alacak, buna sonuna kadar inanıyoruz" dedi.

Güncelleme: 09 Şubat 2024 10:13
İleri Ray
X