28/09/2021 16:16:36
  • 8.8878 TL
  • 10.3828 TL
  • 12.1315 TL
KOCAELİ

Karakoldaki ölümle ilgili 12 polis memuru hakkında dava açıldı

.

İstanbul Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.Soruşturmanı ilk aşamasında  tutuklanan komiser yardımcısı İsmail Alperen S. ile 11 polis memuru olmak üzere toplamda 12 kişi hakkında dava açıldı.


ATK raporunun da yer aldığı iddianamede, Yıldırım'ın ölümüne sebebiyet verecek nitelikte travmatik bulgunun tespit edilemediği, ölümün, kalp damar hastalığı sonucu meydana gelmiş olduğu belirtilirken, ATK'den alınan ek raporda ise, “Kişinin polis karakolunda darp edildiğinin kabulü halinde maruz kaldığı olayın stresinin kendisinde mevcut olan kronik kalp damar hastalığını aktif hale getireceği, olayla ölüm arasında tıbben illiyet bağı olacağı ancak bu hususta kesin bir değerlendirme yapılamadığı, olayın adli tahkikat ile aydınlatılmasının uygun olacağı oy birliği ile mütalaa edilmiştir” değerlendirmesine yer verildiği belirtildi.

“ÖLMESİNDE YOĞUN KUSURLU BULUNDUĞU YÖNÜNDE YOĞUN ŞÜPHE”

İddianamede, savunmalar ve dosya kapsamı doğrultusunda İsmail Alperen S.'nin Yıldırm'a karşı acı verecek nitelikte darp eyleminde bulunduğu ve ölümünde kusurlu bulunduğu yönünde yoğun şüphe oluştuğu vurgulandı.

Müştekilerin iddiası ve tanık beyanlarına göre, polis memurlarının Yıldırım'ın kalp hastası olduğunu bildikleri ve ölmesine sebebiyet verecek nitelikte kusurlu olduklarının değerlendirildiği iddianamede, polislerin eylemi ile Yıldırım'ın ölümü arasında illiyet bağı bulunduğu belirtildi.

12'ŞER YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Komiser yardımcısı İsmail Alperen S. ile polis memurları Muhammet K., İsmail G., Muhammed Ş., Mustafa Ş., Erdoğan K. ve Bilal K.’nin, Birol Yıldırım'a karşı ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek', Barış ile Alihan Uysal'a karşı ise, ‘kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanılmak suretiyle kasten yaralama' suçlarından ayrı ayrı toplamda 3 yıl 8'er aydan 12'şer yıla kadar hapisleri istendi.

Diğer 5 memurun ise Barış ve Alihan Uysal'a karşı, ‘kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanılmak suretiyle kasten yaralama' suçundan ayrı ayrı 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapisleri istendi.

İddianame, Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanık memurların önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması bekleniyor.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI