Körfez Belediyesinin
29 Şubat 2024 00:04

Körfez Belediyesinin "ücretsiz" spor okuluna gitmek isteyen çocuklar 800 liralık forma almak zorunda

Kocaeli Körfez'de ücretsiz spor kurslarına çocuklarını göndermek isteyen velilerin, eski AKP'li meclis üyesinin mağazasından forma almak zorunda bırakıldığı ortaya çıktı.

Kocaeli Körfez'de 2023 nisan ayında açılışı yapılan belediyeye ait Esentepe-Kuzey Spor Tesislerindeki ücretsiz kurslara çocuklarını göndermek isteyen velilerin, eski AKP'li meclis üyesinin mağazasından forma almak zorunda bırakıldığı ortaya çıktı.

Konuyu açığa çıkaran Emek Partisi (EMEP) Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Arzu Erkan, Körfez Kuzey Mahallesi'nde faaliyet gösteren Cemil Fidan Kundura isimli mağazanın bir önceki dönem AKP'li meclis üyesi Sinan Fidan'ın aile şirketi olduğunu ve Kocaeli' de pek çok şubesi bulunduğunu belirtti.

"YOKSUL EMEKÇİ ÇOCUKLARINI MAĞDUR EDERKEN VİCDANINIZ SIZLAMIYOR"
Erkan, "Körfez Belediyesinde Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilen spor akademisi malzeme alım ihalesini 1 milyon 39 bin lira bedelle alan şirket, Cemil Fidan Kundura Turizm İnşaat San. Ltd. Şti. Yani, Körfez Belediyesi zaten açtığı ihale ile spor akademisi, ilçedeki okullar, ilçedeki amatör spor kulüplerinin malzeme temini bu şirketten sağlıyor. Hem bu şirketten spor malzemesi alacaksınız, hem de ücretsiz dediğiniz spor okullarına devam edecek çocuklara yine bu şirketten forma almayı dayatacaksınız. Usulsüzlük, hukuk tanımamazlıkta sınır tanımadığınız gibi yoksul emekçi çocuklarını mağdur ederken de vicdanınız bile sızlamıyor" diyerek tepki gösterdi.

EMEP Kocaeli Büyükşehir adayı Arzu Erkan, Körfez'de gittikleri okul önlerinde görüştüğü velilerin bu durumu anlattığını ve bahse konu spor mağazasına giden bir velinin de kendisine ulaşarak, mağazada yaşanan diyalogların görüntülerini de kendisine ulaştırdığını ifade etti.

"İŞTE KOCAELİ YÜZYILI!"
Erkan, "Esentepe ve Kuzey mahallelerinde, emekçi çocuklarının ücretsiz yararlanacağı söylenen tesise, çocuklarını göndermek isteyen emekçilere formaları dışarıdan satın almaları dayatıldı. Çocuklarını bu tesise göndermek isteyen emekçiler, Kuzey Mahallesi'nde faaliyet gösteren 'Cemil Fidan Kundura' dan forma satın almak zorundalar. Sözüm ona 'ücretsiz' olan bu tesislerinden Cemil Fidan Kundura'dan 800 lira ödeyip forma satın alamayan çocuklar yararlanamıyor. İşte AKP Belediyeciliği, işte dillerinden düşürmedikleri Kocaeli Yüzyılı. Paran varsa çocuğun spor yapar, paran varsa çocuğun eğitim alır. Ama o formayı alacak paran yoksa çocuğun boynu bükük mahalledeki akranları spor yapıp, eğlenirken, sahayı çevreleyen tel örgülerden arkadaşlarını izler" diye konuştu.

ADAM KAYIRMA VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA
Erkan, Cemil Fidan Kundura'nın 2021 yılında da Körfez Belediyesi personel kışlık kıyafet ihalesini 665 bin bedelle aldığı ve Fidan ailesi mensuplarının da AKP'li yıllarda farklı dönemlerde AKP'li belediyelerde meclis üyeliği görevini sürdürdüğünü ifade etti. Bu durumun apaçık bir adam kayırma ve görevi kötüye kullanma olduğunu belirten Erkan, "Körfez Belediyesi bu aileye kaç ihale vermiş, bu ihalelere ne kadar bedel ödemiştir? Bu sorular yanıtlanması gereken sorulardır. Spor tesislerinden yararlanmak isteyen çocuklara forma dayatmasına bir an evvel son verilmelidir. Bu hukuksuzluğa imza atanlar hakkında bir an evvel adli ve idari soruşturma başlatılmalıdır. Şu ana kadar tesisten yararlanmak için forma ücreti ödeyen ailelere ödedikleri bedeller ivedilikle geri ödenmelidir" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİRİN DE SORUMLULUĞU VAR!
Bu hukuksuz uygulamanın tek sorumlusunun sadece Körfez Belediyesi olmadığını, ilçe belediyelerinin yaptığı iş ve işlemleri denetlemeyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de sorumluluğu olduğunu belirten Erkan, İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere yetkilileri de göreve çağırdı.

"KAZANANIN BELLİ OLDUĞU İHALELER"
Konuyla ilgili konuşan ve isminin verilmesini istemeyen bir esnaf ise "İhaleye katılabilmek için belli bir para yatırmanız gerekiyor ama pek çok esnafın o parayı yatıracak durumu olmuyor. Aslında en baştan kazananın belli olduğu ihaleler oluyor bunlar. Bu durum uzun yıllardır böyle, belediyenin bütün ihalelerini bu aile alıyor, her türlü olanaktan da yararlanıyor" şeklinde konuştu.

Güncelleme: 29 Şubat 2024 00:05
İleri Ray
X