08/12/2021 21:54:58
  • 13.6691 TL
  • 15.4262 TL
  • 18.0949 TL
KOCAELİ

Ne zevk alıyorsunuz?

Acil çağrıların yüzde 70'i asılsız çıktı

Kocaeli'de  112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü altında; İl Sağlık Müdürlüğü, İl Ambulans Servisi Başhekimliği, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı, İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü acil yardım numaraları (112) tek acil çağrı numarası altında birleştirilmiş ve vatandaşların tek numara ile ulaşabilme kolaylığı sağlandı.

 

Kocaeli Valiliği 112 çağrı merkezine geçtiğimiz yıl   2 milyon 481 bin 645 çağrı yapıldığını ancak bunların yüzde 70'inin asılsız çıktığını açıkladı.

 

ASILSIZ İHBARLAR

Valilikten yapılan açıklamada, “Vatandaşımızın her an ulaşabilmesi için ücretsiz olan acil ihbar hattını gereksiz aramalarla kötüye kullanarak hat yoğunluğu oluşturan bu numaralar, vatandaşın 112 Acil Çağrı Merkezine hızlı erişim hakkını elinden almakta, zamanında müdahaleyi geciktirerek vatandaşın can ve mal kaybı riski yaşamasına neden olmaktadır. Telafisi mümkün olmayan bir işin sorumluluğunu taşıyan ve görev bilinciyle acil yardım hizmeti veren 112 Acil Çağrı Merkezi personelinin bu tür gereksiz aramalarla yıpratılması iş verimini düşürmekte, zaman ve kaynak israfına sebep olmakla birlikte acil yardım bekleyen vatandaşa hizmeti geciktirmektedir. Vatandaşlarımıza hızlı ve kaliteli hizmet verme amacımızı olumsuz etkileyen bu durumlarla etkin mücadele için, çağrı merkezine asılsız ve gereksiz arama yapan numaraların tespit edilerek ilgililer hakkında idari yaptırım uygulanması büyük önem arz etmektedir” denildi.

CEZASI VAR
Bu amaçla, 112 Acil Çağrı Merkezini gereksiz çağrı ile meşgul eden ilgililerin tespiti halinde kabahati işleyen kişinin bulunduğu yerin mahalli mülki idare amiri tarafından İdari Yaptırım Kararı uygulanmasına karar verildiği belirtildi. Ayrıca fiilleri Türk Ceza Kanunu kapsamına girenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağı ifade edildi.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

  • 4.000 TL
  • 4.500 TL
  • 5.000 TL ve üzeri