25/10/2021 11:04:38
  • 9.6177 TL
  • 11.1934 TL
  • 13.2678 TL
KOCAELİ

Nusrat buğday tohumu başvurusu yarın bitiyor

‘Nusrat’ cinsi buğday tohumu desteği almak isteyen çiftçiler için başvuru süresi yarın doluyor

İzmit Belediyesi ve İzmit Ziraat Odası ortaklığında yürütülen Yerel Buğday Deneme Projesi kapsamında hasadı gerçekleştirilen ‘Nusrat’ cinsi buğday tohumu desteği almak isteyen çiftçiler için başvuru süresi yarın doluyor


İzmit Belediyesinin yerel buğday tohum kullanımını ve verimliliğini arttırmak amacıyla İzmit Ziraat Odası ile birlikte Ambarcı Mahallesi’ndeki 4 dönüm alanda deneme üretimi yaptığı buğdaylar geçtiğimiz günlerde hasat edildi. İzmit Belediyesi, şehir toprağında en verimli buğday olarak belirlenen Nusrat cinsi buğday tohumlarını İzmitli çiftçilere dağıtmaya başlıyor. Dağıtım öncesinde çiftçilerin başvuruları tamamlanıyor.

BELEDİYEYE MÜRACAAT
İzmit Belediyesi ve İzmit Ziraat Odasının ortaklaşa yürüttüğü Yerel Buğday Tohumu Deneme Projesi kapsamında 8 aylık süreçte yapılan teknik gözlemler sonucunda en uygun tohum Nusrat olarak belirlendi ve dağıtımı için planlama yapıldı. İzmitli çiftçiler, Nusrat cinsi buğday tohumunu yüzde 70 hibe, yüzde 30 çiftçi katkı payıyla temin edebilecek. Nusrat tohumu almak isteyen çiftçiler, yarın mesai bitimine kadar İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’ne belgeleriyle birlikte başvuru yapabilecek.

BAŞVURU KOŞULLARI
18 yaşını doldurmuş olan, İzmit’in kırsalında ikamet eden çiftçiler en az 2 dekar, en çok 4 dekar alanı için buğday tohumu talebinde bulunabilecek. İzmitli çiftçiler, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgesi veya İzmit Ziraat Odası’ndan alınacak çiftçi olduklarını gösteren belgeyle birlikte kimlik fotokopilerini de İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuracak. Başvurular tamamlandıktan sonra talebin yoğunluğuna göre değerlendirme yapılacak. Çiftçiler iletişim için 262 318 00 00 (Dahili 6022-6025 ve 6026) numaralı hattı arayabilecek.


BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI