20/10/2021 19:29:59
  • 9.3447 TL
  • 10.8666 TL
  • 12.8689 TL
KOCAELİ

ÖTV düzenlemesi öncesi araç alanlar mağdur oldu

Fiyatlar düştü, kasko değerleri aynı kaldı ama...

Sıfır otomobillerde ÖTV matrahlarında değişikliğe gidilmesinin ardından  birçok otomobilin fiyatı da değişmiş oldu.  ÖTV’de güncelleme yapılmadan önce 300 bin liraya alınan bir otomobil, ÖTV güncellemesi sonrası 250 bin liraya satılmaya başlandı.

 

DÜZENLEME ÖNCESİ ARAÇ ALANLAR MAĞDUR OLDU

 

ÖTV düzenlemesinden bir gün önce 300 bin TL civarında bir bedel ödeyerek araç satın alanlar, bir gün sonra yapılan ÖTV düzenlemesi ile yaklaşık 50 bin TL zarar etti. Bu zararın yanı sıra aracına 300 bin TL üzerinden kasko yaptıranlarda daha fazla prim ödemek zorunda kaldı. 

 

 

SİGORTACILAR NE DİYOR?

 

Konu ile görüşlerine başvurduğumuz sigorta acenteleri yetkilileri  ÖTV öncesinde yapılan poliçelerde eğer otomobilin fiyatı değişmişse pert anında düşen fiyat üzerinden sigorta şirketlerinin ödeme yapılacağının altını çizdiler. Bu durumun hem tüketici hem de sigorta şirketleri için sorun oluşturduğunu belirten sigorta uzmanları mevcut Poliçenin iptal edilip yeniden yapılması halinde çok küçük farkla yeni poliçe yapılabileceğini belirttiler.

 

TÜRKİYE SİGORTA BİRLİĞİ İNTERNET SİTESİNDE FİYATLAR DEĞİŞMEDİ 

 

Türkiye Sigortalar Birliği’nin web sitesinde tüm yaş, marka ve model otomobillerin kasko değeri bulunuyor. ÖTV düzenlemesi sonrası fiyatları yaklaşık 50 bin TL ucuzlayan otomobillerin kasko değerlerinin güncellenmemesi kafalarda soru işareti oluşturuyor.

 


 

 

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI