RESMEN ÇAKILDI!
26 Ekim 2023 00:26

Borsa'ya Erdoğan bombası düştü RESMEN ÇAKILDI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail'e yönelik sözlerinin ardından Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yüzde 7 değer kaybetti. Borsada iki kez devre kesici çalıştı.
Son haftalarda lira bazlı olarak yeni rekor denemeleri yapan BIST 100 endeksi, Merkez Bankası'nın yarınki faiz kararı öncesinde kar realizasyonu yapan yatırımcıların ve siyasilerden gelen açıklamaların etkisiyle kayıplarını genişletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün partisinin grup toplantısında İsrail-Hamas çatışmasını ele alarak bölgeye yönelik olarak “Canlı kalmış ölülerle dolu dünyada biz hakikati haykırmaya, siyasi hatta gerekirse askeri önlemleri hayata sokmaya devam edeceğiz. Ne yapabiliyorsak yapacağız. İnancımızın gereği olan duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz. Filistin’e fayda getirmeyecek adımlara tevessül etmeyeceğiz. Gerisinde binlerce yıllık devlet aklı olan Türkiye Cumhuriyeti’yiz biz” ifadelerini kullanmıştı.


BORSA İSTANBUL ÇAKILDI

Bu gelişmelerin ardından BIST 100 endeksindeki kayıplar ise gerilimin artabileceği endişesiyle büyümeye başlamıştı.

Buna göre endeks, yarınki kritik faiz kararı öncesinde bugün en yüksek 8084 seviyesini gördükten sonra 7430 seviyesine kadar geriledi.

Sektör bazlı bakıldığında da bankacılık endeksi yüzde 6,65, holding endeksi ise yüzde 6,27 değer kaybı yaşadı.

İKİ KEZ DEVRE KESİCİ ÇALIŞTI

Borsa İstanbul'da kayıpların yüzde 5'e ulaşmasından sonra ise devre kesici uygulandı. Buna göre Borsa İstanbul AŞ, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girmesiyle pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

Borsa İstanbul'un Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girmesine ilişkin yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Saat 16.49:54 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasası'ndaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'ndaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarı'nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

Pay Piyasası'nda sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları, gayrimenkul sertifikalarında ve emtia sertifikalarında saat 17.09:54'te tek fiyat emir toplama, 17.14:54'te eşleştirme yapılacak ve 17.19:54'ten itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir. Pay Piyasası'nda tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 17.09:54'te tek fiyat emir toplama yapılacak ve 17.19:54'ten itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF, yeni pay alma hakkı kuponu ve yeni pay alma hakkından arta kalan birincil piyasa sıralarında işlemler, 17.19:54'ten itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir."

Borsada işlemler yeniden başladıktan sonra, düşüşün yüzde 7’yi geçmesinin ardından ise ikinci kez devre kesici uygulamasına gidildi.

KAYNAK:https://www.haber3.com/guncel/erdoganin-sozleri-sonrasi-borsa-sert-cakildi-iki-kez-devre-kesti-haberi-6154673

Güncelleme: 26 Ekim 2023 00:29
İleri Ray
Arı Lift
X