TEK ADAM DÜZENİ EMEKÇİLERİ EKMEĞE MUHTAÇ HALE GETİRDİ
05 Mayıs 2024 06:56

TEK ADAM DÜZENİ EMEKÇİLERİ EKMEĞE MUHTAÇ HALE GETİRDİ

Kocaeli Fırıncılar Odası geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Ticaret Bakanlığı'nın Kocaeli'de ekmek zammını onaylandığını belirterek zammın gerçekleşeceğini açıkladı. Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü ekmeğe yapılan zamma ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı İlhami Şahbaz imzalı açıklamada ""Bizleri bu açlık ve yoksulluğa mahkûm edenler; saraylarda saltanat süren, Rolex marka saat takıp, ıstakoz partisi düzenleyenlerdir. Sermaye zevk-i sefasını sürdürürken bizlere dayatılan ucuz ekmek kuyrukları kaderimiz değildir." diyerek işimizi, ekmeğimizi, özgürlüğümüzü büyütme çağrısında bulundu.

Açıklamda yeni yılda yapılan zammın üstünden 4 ay geçmişken yeniden zam yapıldığını belirtilerek "Gramı düşen fakat fiyatı artan ekmeğin 6 Mayıs Pazartesi günü yeni fiyatıyla satılmaya başlayacağı söyleniyor.  Buna göre; Kocaeli'de 210 gramı 8 TL olan ekmek, 6 Mayıs Pazartesi günü itibariyle 200 grama düşürülerek 10 TL'ye satılacak.  Oysa 2024 yılı başında ekmeğe yapılan zamla 210 gram ekmeğin 7 lira 50 kuruş yerine 8 TL’den satışına karar  verilmişti. Ekmeğin bir kez daha hem gramajının düşürülmesi hem de zam yapılması emekçiler için açlığın kalıcı hale gelmesinin de bir göstergesidir." denildi.

Açıklamanın tamamı;

Tek adam yönetiminin övünerek anlattığı 12. Kalkınma Planı, 3 yıllık Orta Vadeli Program (OVP) ve 2024 bütçesiyle işçi ve emekçilere nasıl bir ekonomik saldırı programını uygulandığının sonuçlarını hep birlikte yaşamaya devam ediyoruz
AKP Hükümeti uygulamış olduğu ekonomik politikalarla yoksulların en temel besini olan ekmeği de ulaşılmaz gıda haline getirdi.  Bir yandan ücretler baskılanırken, emekçilerin insanca yaşam talepleri baskı ve zor kullanılarak yok sayılmakta, zam yağmuru devam etmektedir.
TÜİK’in tüm çarpıtmalarına ve yalanlarına rağmen Nisan ayında tüketici fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 69,80 artış göstererek yüzde 70’e dayanmış durumda. Yine TÜİK verilerine göre aylık artış da yüzde 3,18 olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. Bağımsız enflasyon araştırma kuruluşu ENAG ise Nisan enflasyonunu Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Nisan ayında %5,02 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise %124,35 olarak gerçekleştiğini açıklamış olması, yoksulluktan öte açlığın kronik hale geldiğini göstermektedir. Sermaye verilen sözlere sadık kalarak işçi ve emekçilere kuru ekmeği bile çok gören AKP, 1 Mayıs’ta insanca yaşam koşulları talebiyle sokağa çıkan on binlerce işçi ve emekçiyi İstanbul’da olduğu gibi keskin nişancılarla ve polis barikatlarıyla karşılamak olmuştur.


Zamlar devam ediyor, Ekmeğimiz küçülüyor,
Kocaeli Fırıncılar Odası geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Ticaret Bakanlığı’na Kocaeli’de ekmek zammı onaylandığını belirterek, gramı düşen fakat fiyatı artan ekmeğin 6 Mayıs Pazartesi günü yeni fiyatıyla satılmaya başlanacağını açıkladı.
Buna göre; Kocaeli’de 210 gramı 8 TL olan ekmek, 6 Mayıs Pazartesi günü itibariyle 200 grama düşürülerek 10 TL'ye satılacak.  Oysa 2024 yılı başında ekmeğe yapılan zamla 210 gram ekmeğin 7 lira 50 kuruş yerine 8 TL’den satışına karar verilmişti. Bu kararın üzerinden yaklaşık 4 ay geçmişken ekmeğin bir kez daha hem gramajının düşürülmesi hem de zam yapılması emekçiler için açlığın kalıcı hale gelmesinin de bir göstergesidir.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 17 Nisan tarihli AKP Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlarken "Asgari ücrette bir ara zam beklentisi olmalı mı?" sorusu üzerine, "Hayır, öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak." değerlendirmesinde bulundu.


Kocaeli de yaşayan bir asgari ücretli 2024 yılı başında yapılan zamla 17.002 TL olan asgari ücret ile 2.125,25 ekmek alırken, 6 Mayıstan itibaren aynı asgari ücretle 1.700,2 ekmek alabilmektedir. İşçi ve emekçiler dört ayda sofralarındaki 425,05 ekmeği kaybetmişlerdir.


Asgari Ücretin temel ücret haline geldiği bir dönemde, ekmeğe yapılan zam da göstermektedir ki tüm ücretler hızla erimekte, emekçilerin gıda başta olmak üzere temel tüketim maddelerine ulaşımı imkansız hale gelmektedir. TÜRK-İŞ, 2024 Nisan ayı açlık sınırını 17.725 TL ve yoksulluk sınırı 57.736 TL olduğunu açıklaması göz önüne alındığında çalışanların ezici bir çoğunluğu ve 16 milyona yakın emeklilerin tamamına yakını açlık sınırının altında yaşamaktadır.


Bizleri bu açlık ve yoksulluğa mahkûm edenler; Saraylarda saltanat süren, Rolex marka saat takıp Istakoz partisi düzenleyenlerdir.


Sermaye zevk-i sefa sürdürürken bizlere dayatılan ucuz ekmek kuyrukları kaderimiz değildir.
Birleşelim ve bu asalak sermaye düzenini yıkalım.
İşimiz Ekmeğimiz Özgürlüğümüzü büyütelim

Güncelleme: 06 Mayıs 2024 10:43
İleri Ray
X