30/07/2021 1:35:27
  • 8.5256 TL
  • 10.1195 TL
  • 11.8955 TL
KOCAELİ

Yahya Kaptan'da kene paniği

Aman dikkat!

Havaların ısınması yeni normalleşme döneminde vatandaşlar özellikle yürüyüş yolunda günlük aktiviteleri yapmaya devam ediyor.

 

Havaların ısınması ile kendilerini yeşil alanlara atan vatandaşların bir bölümü özellikle yürüyüş yolu civarına adeta akın ediyor. Yeşilliğin bol olduğu alanlarda ortaya çıkan keneler, vatandaşın can güvenliğini tehdit ediyor.

 

 

YÜRÜYÜŞTEN DÖNDÜ ŞOK OLDU

iZMİT Yahya Kaptan Mahallesi D-100 karayolu yan tarafında bulunan yürüyüş parkurunda yürüyüş yapan bir vatandaş eve döndüğünde bacağına yapışan keneyi fark etti. Hemen Yahya Kaptan Sağlık Ocağına giden vatandaş buradan hastaneye yönlendirildi. Özel Konak Hastanesinde Doktorlar, vücuda yerleşme aşamasındaki keneyi çıkarttı. Aynı alanda alanında dün de bir başka vatandaşın vücuduna kene yapıştığı öğrenildi.

 

 

UZMANLAR UYARIYOR

 

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları kene ısırması vakalarının Haziran ve Temmuz aylarında arttığına dikkat çekti.Kene vakalarında, ağrı, yanma ve kaşıntı başlayacağını fakat bazı durumlarda ise hiçbir belirti olmayacağını belirten uzmanlar, her piknik sonrası vatandaşların kendilerini kontrol etmelerini tavsiye ediyor. Her kenenin ölümcül bir sonuç vermeyeceğini ama net sonucun 1-7 gün içerisinde öğrenilebileceğini belirten uzmanlar, olay yaşandıktan sonra sürekli gözlem altında tutulmanın önemine değiniyor.

 BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI