17/09/2021 22:13:34
  • 8.5961 TL
  • 10.1255 TL
  • 11.8592 TL
KOCAELİ

Zeytinoğlu: Çalışan sayısında yükseliş bekliyoruz

.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu mayıs ayı işgücü verilerini değerlendirdi, turizm sektörünün canlanması ve aşılamanın artmasıyla önümüzdeki süreçte çalışan sayısında yükseliş beklediklerini söyledi


Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı işgücü verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Zeytinoğlu, “Mayıs ayında işsizlik oranı yüzde 13.2 ile geçen yılın aynı ayına göre 0.3 puan, nisan ayına göre ise 0.6 puan geriledi. Potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı ise mayıs ayında yüzde 27.2 olarak gerçekleşti. Burada da nisan ayına göre 0.2 puanlık bir iyileşme var” dedi. Zeytinoğlu, işsizlik oranından ziyade çalışan sayılarının izlenmesi gerekliliğinin de altını çizdi.

TOPLAM ÇALIŞAN SAYISI…
KSO Başkanı Zeytinoğlu şunları söyledi: “Mayıs ayı itibariyle çalışan sayısı 27 milyon 844 bin kişi oldu. Burada, çalışabilir nüfus artmasına rağmen, hem aylık bazda hem 2018 ve 2019 yıllarına göre gerileme olduğunu görüyoruz. Çalışan sayısı 2019 yılına göre 425 bin, nisan ayına göre de 216 bin kişi geriledi. Aylık bazda baktığımızda nisandan mayısa tarım ve sanayi sektöründe istihdam kaybı olurken, inşaat ve hizmetler sektöründe istihdam artışı olmuş. İstihdam edilenler; tarımda 312 bin kişi, sanayide 57 bin kişi gerilerken, inşaatta 24 bin ve hizmetler sektöründe 129 bin kişi artmış.

TURİZMDE İYİLEŞME KATKI SUNACAK
 Önümüzdeki aylarda da mevsimsel olarak turizm sektöründeki iyileşmelerin istihdama daha fazla katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”  Zeytinoğlu, haziran sonu itibariyle işten çıkarma yasağının kalktığını ancak bu durumun sanayi sektörü ve aşılamanın da artmasıyla turizm sektöründeki artışlarla istihdama olumsuz yansımayacağını, toplam çalışan sayısında yükseliş beklediklerini söyledi.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI