Kanser, önemli bir halk sorunudur
01 Nisan 2024 10:17

Kanser, önemli bir halk sorunudur

Kocaeli Şehir Hastanesi Tıbbı Onkoloji Uzmanı Dr. Ulaş Işık, 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanan Ulusal Kanser Haftası kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

 

Dr. Işık, kanserin dünyada ve ülkemizde kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını belirterek, "Kanser, önemli bir halk sorunudur ve gelecek yıllarda kansere bağlı ekonomik, sosyolojik ve psikolojik yükün artması beklenmektedir" dedi.

 

Dünya genelinde 2020 yılında 19.2 milyon yeni kanser vakası tespit edilirken, kansere bağlı 9.9 milyon ölüm gerçekleştiğini ifade eden Dr. Işık, kanserin dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı.

 

Kanserin gelişiminde çevresel faktörlerin %90, genetik faktörlerin ise %10 oranında etkili olduğunu belirten Dr. Işık, tütün kullanımı, alkol tüketimi, obezite ve enfeksiyonlara maruziyet gibi risklerin kanser gelişiminde rol oynadığını söyledi.

 

Dr. Işık, kanserin %30-%50 oranında önlenebileceğini belirterek, özellikle tarama programları ve erken teşhisin yaşam kalitesine önemli katkılar sağladığını ifade etti.

 

21. yüzyılda kanser kontrol stratejisinin koruma ve erken teşhis olduğunu vurgulayan Dr. Işık, kanser taramalarının önemine dikkat çekti.

 

Toplum sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılan meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taramalarının önemine değinen Dr. Işık, vatandaşların bu hizmetlerden yararlanmaları çağrısında bulundu.

Güncelleme: 01 Nisan 2024 10:19
İleri Ray
X