28/01/2022 3:30:08
  • 13.6381 TL
  • 15.2662 TL
  • 18.2995 TL
KOCAELİ

İstenmeyen SMS'ler can sıkmaya devam ediyor

Mutlaka bu listeyi kontrol edin

İstenmeyen SMS ve e - postalar vatandaşın başını ağrıtmaya devam ediyor.1 Ocak 2021'de kullanıma açılan İleti Yönetim Sistemi'nin (İYS) devreye girmesi ile  istenmeyen ileti sayısı azaldı ancak sorun tam çözülemedi. Sistem farkındalık yaratsa da vatandaş son dönemde firmaların çok fazla telefon araması yapmasından şikayetçi.

 

NE YAPMALIYIZ?

 

https://iys.org.tr/ adresinde yer alan ‘Vatandaş Girişi’ butonunu tıklayarak telefon numarası veya e - posta adresiyle hangi hizmet sağlayıcılara ticari elektronik ileti gönderimi için onay verildiği kontrol etmeliyiz.Burada geçmişte hangi firmalara verilmiş izinleri liste halinde bulabilir, istediklerinizindaha önce verilmiş olan izinleri iptal edebilirsiniz. 

 

İzinlerin İYS veri tabanına aktarılması Mevzuat gereğince hizmet sağlayıcının sorumluluğundadır.
Listenizde bulunmayıp size ticari içerikli ileti gönderen firmalar için şikâyet hakkınızı kullanabilirsiniz. Şikâyet başvuruları, elektronik ortamda Ticari Elektronik İleti Şikâyet Sistemi (https://tiss.gtb.gov.tr) üzerinden veya yazılı olarak şikâyetçinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki il müdürlüğüne yapabilirsiniz.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI